Batum Turu
Ordu Kalkışlı / Günübirlik Tur

Turumuz geçici süreyle kapatılmıştır.

120,00 

Batum Turu
Ordu Kalkışlı – Günübirlik Tur


Turumuz Covid Tedbirleri kapsamında durdurulmuştur.

Discount:
Tur Tarihi:
Toplam Ödenecek Tutar 120

GENEL ŞARTLAR

Special offer

TUR TANITIMI


Batum; Aşıklar Şehri...
Batum gezisi, Gürcistan’ın üç Özerk bölgesinden biri olan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum, dağ, deniz ve ormanı birleştiren etkileyici doğası, yaşlı manolya ağaçlarının süslediği geniş bulvarları, yemyeşil parkları, sovyet rusya dönemi mimarisine sahip çok katlı binaları ve gotik temalı şıradışı mimariye sahip yapıları ile dikkat çeken güzellikte bir şehir… Tarihi 3 bin yıl öncesine kadar uzanan Batum’un ilk olarak Yunan kolonosi şeklinde kurulduğu düşünülüyor. Tarih boyunca Pers, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu ve Moğolların egemenliğine girmiş olan şehir, kanuni döneminde Osmanlı topraklarına dahil edilmiş 314 yıl süren Osmanlı egemenliği sonrasında Ruslara bırakılmıştır. 1991 yılında Gürcistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olmuştur. Eğer sen de “Karadeniz Tur'um Mükemmel Geçmeli” diyorsan Batum’u kesinlikle ziyaret etmelisin.

Detaylı Program

Değerli misafirlerimiz, 03:30 Ordu teleferik karşısındaki ofisimizin önünden alarak yolculuğumuza başlıyoruz.
Kalkış noktalarından siz misafirlerimizi karşıladıktan sonra araç içi anlatımlarımız eşliğinde Batum yolculuğumuza başlıyoruz. İlk durağımız Sarp sınır kapısı olacaktır. Rehberimiz sizlere geçiş esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgileri aktaracaktır. Harç pulu ücretleri araç içinde rehber tarafından toplanacak ve toplu bir şekilde alınacaktır. Geçiş işlerinin tamamlanmasının ardından aracımıza binerek Batum turumuza başlayacağız. Batum içindeki ilk durağımız Sarp sınır kapısına yakın olan St. Andrew heykeli olacaktır. Heykel hakkındaki anlatım ve fotoğraf çekimi ardından aracımızla yolculuğumuza devam edeceğiz. Bir sonraki durak noktamız para çevirme işlemini yapacağımız döviz bürosu olacaktır. Döviz bozdurma işlemlerinin ardından araç içi anlatımlarımızla birlikte Gonio Kalesi yolculuğumuza başlayacağız. Gonio kalesi giriş ücretleri araç içinde rehber tarafından toplanacak ve geçiş ücretleri toplu bir şekilde verilecektir. Gonio kalesi içinde rehber anlatımından sonra sizlere fotoğraf çekimi ve kale ziyareti için serbest zaman verilecektir. Zamanın sona ermesinin ardından araç içi anlatımlarımız eşliğinde şehir merkezine doğru yolculuğumuz devam edecek yol üzerinde mimari yapısıyla kendini diğer yapılardan ayıran ters evde fotoğraf çekimi için mola vereceğiz. Şehir merkezine varışımızın ardından araçtan inecek ve öğle yemeğimizi yemek için anlaşmalı olduğumuz restoranımızda yemek molası vereceğiz. (Yemek molasında bölge yoğunluğuna bağlı olarak gruplara ayrılan masalar kullanılır.) Mola süresinin sona ermesiyle yürüyerek bulvar turuna başlayacağız. Bulvar turundaki ilk durağımız Aziz Nicolas kilisesi olacaktır. Kilise hakkında bilgilendirmenin ardından Piazza Meydanını ziyaret edeceğiz. Piazza Meydanı hakkındaki bilgilendirmenin ardından fotoğraflarımızı çekeceğiz ve yürüyüşümüze devam edeceğiz. Tur güzergahında bulunan Ermeni Kilisesini de ziyaret ettikten sonra bir sonraki durağımız olan Avrupa Meydanı’na gideceğiz. Avrupa Meydanındaki rehber anlatımından sonra sizlere çevreyi gezebilmeniz ve fotoğraf çekebilmeniz için ortalama 20 dakikalık bir serbest zaman verilecektir. Serbest zamanın sona ermesinin ardından tiyatro alanı ziyaretimizi gerçekleştireceğiz. Anlatım ve fotoğraf çekiminin ardından yürüyüşümüze devam edeceğiz. Bundan yaklaşık 100 yıl önce Kurban Said tarafından yazılan ve yüzyılın aşk romanı olarak ün kazanan Ali and Nino: A Love Story kitabından etkilenerek Tamara Kvesitadze Batum’a inşa edilen Ali ve Nino heykeli ziyaret edeceğiz. Rehber anlatımı ve fotoğraf çekiminin ardından siz değerli misafirlerimizin yaklaşık 2 saat sürecek serbest zamanı başlayacaktır. Batum’dan çıkış zamanı ortalama 17.30 olacaktır.

Fiyata Neler Dahil?

 • Lüks Otobüsler İle Ulaşım

 • Aktivite Turizm Güvencesi

 • Türkçe Rehberlik Hizmeti

 • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

Fiyata Neler Dahil Değil?

 • Tüm Yemekler

 • Yemeklerde Alınan İçecekler

 • Tüm Özel Harcamalar

 • Ekstra Belirtilen Tüm Aktiveteler

 • Müze Giriş Ücretleri

 • Kişisel Harcamalar

 • Harç Pulu (50TL)

 • Kale Giriş Ücreti (5 Lari)

ÖNEMLİ BİLGİLER

Not: Karadeniz’e giderken hava şartları anlık olarak değişebileceğinden yanınıza mutlaka kışlık giyecekler ve yağmurluk almalısınız.

Sabah kahvaltısı:  Yol üstünde ekstra olarak alınacaktır.
Öğle yemeği: Batum Türk mahallesindeki restoranımızda ekstra olarak alınacaktır.

Kalkış saati ve yerleri
Ordu Ofis Önü: 03:30
Ordu Üniversitesi: 03:40

Not: geri kalan yol güzergahındaki il ve ilçelerimizin saat bilgileri iletişim esnasında verilecektir.

Kimlik ve Pasaport

 • Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Batum’a sadece yeni kimlik kartları ya da pasaportla geçiş yapabilmektedir. Diğer kimlik kartları ile (kurum kimlikleri, ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır.
 • 18 yaşından küçük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları anne ve babası aynı anda yanında olacaksa herhangi bir belge gerekmeden anne ve babası ile geçiş yapabilmektedir.
 • 18 yaşından küçük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları anne ya da babası ile (anne ya da babadan sadece biri yanında olacaksa) geçiş yapacaksa noterden muvafakatname alınması gerekmektedir.
 • 18 yaşından küçük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları anne ve babası aynı anda yanında olmadan geçiş yapacaklarsa noterden muvafakatname alınması gerekmektedir.
 • Batum’a geçişler sadece anne, baba ya da bireyin kendisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Abla, ağabey, amca, dayı vs. kişilerle geçiş sağlanamamaktadır.

Sınır Kapısı Geçiş İşlemleri

 • Batum sınır geçişinde dönemsel yoğunluklardan dolayı gecikme yaşanabilir. Bu konuda rehberiniz sizlere gereken uyarılarda bulunacaktır.
 • Gürcistan Devleti kuralları gereği Gürcistan polisi ülke girişlerinde hiçbir ilacı (hap tarzındaki) kabul etmemektedir. Günübirlik girişlerde gün içinde kullanacağınız kadar olan miktarı kağıda sararak yanınıza alabilirsiniz.
 • Gürcistan sınır geçişinde kimliklerdeki deformasyona bağlı yaşanabilecek problemlerden Aktivite Turizm sorumlu değildir. Gürcistan bebekler, çocuklar dâhil olmak üzere kimliklerde fotoğraf talep etmektedir. (Kesin bilgi için satış ofislerimizle iletişime geçiniz.)
 • Yurt dışından Türkiye’ye pasaportla giriş yapmış olan yabancı misafirlerin Gürcistan’a gidip Türkiye’ye dönebilmesi için Türkiye’ye çoklu (multiple) vize girişi almış olmaları gerekmektedir. Ayrıca Gürcistan Hükümeti pasaportların ya da kimliklerin ait olduğu ülkelere göre vizeli ya da vizesiz geçiş sağlayacaktır.
 • KKTC vatandaşları, Türkiye’ye giriş yaparken TC kimliklerini kullanmaları halinde Gürcistan’a TC kimlikleri ile giriş yapabileceklerdir. Avrupa birliği pasaportuyla giriş yapmaları halinde Türkiye’ye dönebilmek için çoklu (multiple) vize almış olmaları gerekmektedir.

GENEL ŞARTLAR

a)  Gezi süresi 1 gündür.
b)  Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında tek bir çocuk için uygulanmaktadır.
c)  Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile program seyrinde değişiklik yapabilir.
d)  Turlarımız ulaşım, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez.
e)  2 yaşını doldurmuş her bir bireyin koltukta oturması zorunludur.
f)  Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, çevre gezileri vb. haklar iade edilmez.
g)  Rezervasyon esnasında koltuk sözü verilmez.
h)  Tur'un hareket etmesi için gerekli sayı 12 kişi olarak belirlenmiştir. Tur'un hareketi için yeterli sayının sağlanamaması durumunda (hareket saatine)* 8 saat kala haber vermek şartıyla tur'u iptal etme hakkı Aktivite Turizm’de saklıdır.
i)  Tur'un belirtilen zamana kadar iptali durumunda misafirin tazminat hakkı, Aktivite Turizm’in sorumluluğu yoktur.
j)  Tur programında belirtilen saatler normal hava ve yol koşullarına göre hesaplanmış olup olası gecikmelerde Aktivite Turizm’in sorumluluğu, misafirin tazminat hakkı yoktur.
k)  Tur öncesinde ya da tur esnasında hava muhalefeti nedeniyle ziyaret edilemeyen bölgelerden Aktivite Turizm sorumlu değildir. Misafirin tazminat hakkı yoktur.
l)  Belirtilen kalkış saatlerinde misafirlerin biniş yerlerinde olmamaları durumunda maksimum bekleme süresi 10 dakikadır. 10 dakika beklemenin sonunda katılımcılar henüz gelmediyse araç hareket edecektir. Bu durumda katılımcıya herhangi bir iade yapılmayacak, turu farklı bir tarihe ertelenmeyecektir. Katılımcı ya da katılımcıların hakkı yanacaktır.

*Satın alınan Tur'un ilk kalkış noktasındaki hareket saati